Zná Váš prvňáček zásady bezpečného chování na ulici?

Změněno 13.3.2017

Možná právě vy máte doma prvňáčka. Pro Vás i pro něj nastává období velkých změn a nových povinností. Připravte své dítě na jeho novou roli školáka, ale současně i účastníka silničního provozu.

Nejdříve budete do školy doprovázet své dítě vy, nebo jiná osoba, ale přijde čas, kdy bude muset chodit samo. Naučte malého školáka, nebo školačku jak správně přecházet silnici, seznamte je s osobní bezpečností na ulici i doma a zvolte jim nejvhodnější cestu do školy.

I my chceme přispět k bezpečnosti vašich dětí a z tohoto důvodu vám nabízíme několik základních rad:

• Pokud dítě odchází z domova jako poslední mělo by zkontrolovat okna a dveře zda jsou zavřené a při odchodu řádně uzamknout.
  • Klíče nenosit viditelně na krku.
  • Při cestě do školy, do zájmového kroužku, sportovního oddílu s nikým cizím se nedávat do řeči a nikam s ním nechodit.
  • Nenastupovat do auta!
  • Stále platí, od lidí které neznáme si nic nebrat.
  • Pokud se stane a dítěti někdo ubližuje, nebo ho obtěžuje je potřeba tuto událost podle konkrétní situace ohlásit a to paní učitelce, policii, rodičům. Aby se dítě do těchto situací nedostalo, zvolte mu bezpečnou trasu i když bude delší. Cesta by neměla vést úseky, kde se lidé nezdržují , kde jsou tmavé kouty zarostlé keři, kde není pouliční osvětlení- to platí pro zimní období.
  • Vhodné je ukázat, v kterých místech se má přecházet vozovka. Přes silnici přecházíme tam, kde je vyznačený přechod pro chodce, ale i zde je potřeba zdůraznit, že nemáme absolutní přednost před vozidly a vždy dáváme pozor. Nejprve se řádně rozhlédneme vlevo, vpravo, vlevo a teprve, když vozidlo zastavuje nebo je dostatečně vzdáleno od přechodu přecházíme na druhou stranu! To platí i při přecházení na zelenou. Neboť nejsou všichni řidiči ukázněni a při srážce dítěte s vozidlem dochází k vážným zraněním. Navíc, i když máme na semaforu zelenou, je třeba důkladně se rozhlédnout, a to z toho důvodu, že téměř na každé větší světelné křižovatce v Prostějově mají současně s chodci zelenou i řidiči v určitém směru! Při přecházení přes přechod se nezdržujeme a rychlým krokem se snažíme co nejrychleji opustit vozovku, chodíme vpravo.

Přejeme Vašim dětem, aby se vždy ze školy a z různých kroužků vracely domů ve zdraví a v pořádku.

Zdroj: Skupina prevence Městské policie Prostějov